Top 5 najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce

Polska, kraj bogaty w historię i kulturę, ma swoją tajemniczą i mroczną stronę, która kusi tych, którzy szukają dreszczyku emocji nadprzyrodzonych. Od starożytnych zamków po opuszczone budynki, Polska jest domem dla wielu nawiedzonych miejsc, które intrygują i przerażają ludzi od pokoleń. W tym artykule zagłębimy się w pięć najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce, gdzie opowieści o upiornych zjawach, niewyjaśnionych zjawiskach i mrożących krew w żyłach legendach nadal wywołują ciarki na plecach ciekawskich.

1.Skull Chapel in Kudowa-Zdrój

Nawet jeśli tradycyjne zwiedzanie kapliczek wydaje się nudne, obok tego budynku nie można przejść obojętnie. Kaplica została zbudowana w latach 1776-1804 przez ks. Wacław Tomaszek, który pełnił posługę proboszcza w pobliskiej parafii w Czermnej.
Historia Kaplicy Czaszek rozpoczęła się w 1776 roku, kiedy ks. Tomaszek zauważył ludzkie kości w tamie koło dzwonnicy. Zadzwonił do przedsiębiorcy pogrzebowego Langer, a kiedy zaczęli kopać, okazało się, że teren jest usiany ludzkimi szczątkami!.

Jak się później dowiedzieli, kości należały do ​​ofiar wojen na Ziemi Kłodzkiej oraz ofiar epidemii cholery. Ksiądz nakazał grabarzowi oczyścić i wybielić wszystkie czaszki i kości, a następnie złożyć je w kaplicy. Z biegiem lat ksiądz Tomaszek i grabarz Langer gromadzili w kaplicy coraz więcej kości. Kaplica Czaszek ma przypominać zwiedzającym o przemijaniu i śmierci.

2. opuszczony szpital psychiatryczny Zofiówka

Jeśli się odważysz, możesz wejść do dawnego budynku azylu Zofiówka w podwarszawskim Otwocku. Ostrzegamy jednak – to nie jest miejsce dla słabeuszy! Co kryje się w murach opuszczonego azylu, do którego decydują się wejść tylko nieliczni odważni?

Azyl Zofiówka powstał w 1907 r. i był przeznaczony dla psychicznie chorych Żydów. Podczas likwidacji getta w Otwocku w 1942 r. Niemcy zamordowali w pobliskim lesie ok. 110-140 pacjentów tego szpitala w ramach Akcji T4 (programu eksterminacji inwalidów realizowanego w III Rzeszy). Pozostałych chorych wywieziono do obozów koncentracyjnych. Część personelu medycznego uciekła karetką do Warszawy, a pozostali popełnili samobójstwo.

Obiekt został jednak całkowicie opuszczony dopiero w 1998 roku, po zamknięciu funkcjonującego w nim po wojnie sanatorium. Miejscowi wciąż słyszą niepokojące jęki i kroki w tym nawiedzonym warszawskim domu, a wielu przysięga, że ​​widziało w lesie niewyraźne twarze otoczone dziwną poświatą.

3. Łysa Góra

Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich jest częścią pasma Łysogóry w Nowej Słupi. Szczyt mierzy 594 m n.p.m. Według danych historycznych było to niegdyś miejsce pogańskich kultów słowiańskich. A co mówią nieoficjalnie?


Legenda głosi, że Łysa Góra była kiedyś miejscem spotkań czarownic, które przylatywały tam na szabat. To tam, na szczycie góry, rozpalali ogniska i warzyli trucizny. A kiedy kogut zapiał o północy, czarownice siadały na miotłach i zlatywały z góry, niesione wiatrem.

Wierzenia o szabacie czarownic były prawdopodobnie związane ze słowiańskim obrzędem palenia ognisk czerwcowych, który odbywał się na Łysej Górze (ale nie tylko tam – innym miejscem kultu słowiańskich pogan była też Babia Góra w Beskidach). Kościół katolicki aktywnie zwalczał te zwyczaje, widząc w nich zagrożenie dla rozwoju wiary chrześcijańskiej.

4.Wieliczka Salt Mine

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest często odwiedzana przez turystów – i nic dziwnego, bo kopalnia ma imponującą historię i piękno (miejsce jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Jednak nie wszyscy turyści znają historię legendarnego Skarbnika.


Spośród nawiedzonych miejsc i domów w Krakowie na szczególną uwagę zasługuje Izba Skarbnika w Kopalni Soli „Wieliczka”. Choć dotarcie do Wieliczki wymaga wyjścia poza Kraków, warto spędzić dzień na niezapomnianej wycieczce do kopalni.

Z legendarną postacią Skarbnika związana jest opowieść o duchu, który strzegł podziemnego skarbu – soli. Ta postać pojawia się w opowieściach wielu górników. Z postacią Skarbnika związana jest legenda o chłopcu, który chciał podjąć pracę w kopalni, aby wesprzeć finansowo swoją niezamożną rodzinę. Niestety brygadzista uznał, że chłopak nie podoła ciężkiej pracy w kopalni – dał mu jednak tydzień na udowodnienie, że potrafi wydobyć tyle soli, co jego starsi koledzy.


Jeden z górników postanowił pomóc chłopcu, ale pod warunkiem, że odda mu część swojej pensji. Chłopak sprostał wyzwaniu, a gdy brygadzista wypłacił mu pierwszą pensję, chciał zgodnie z ustaleniami podzielić się nią z kolegą. Mężczyzna ukazał mu się wówczas jako Skarbnik i ze śmiechem pochwalił młodzieńca za jego uczciwość – nie przyjmując żadnej zapłaty.

5. Krakow, Wola Justowska

Przechodząc obok tego tajemniczego budynku, od razu poczujesz na karku powiew przerażenia. Opuszczony dom na Woli Justowskiej można rozpoznać po tym, że… z jego dachu wyrasta drzewo. Otoczenie budynku również nie budzi pozytywnych skojarzeń: działka zarośnięta chwastami, ogrodzenie splątane drutem kolczastym, okna i drzwi zabite deskami, a brama owinięta łańcuchami.

Historia tego nawiedzonego domu w Krakowie sięga lat 90., kiedy rzekomo powiesił się tam mężczyzna. Wkrótce potem w tym miejscu doszło do serii dziwnych zdarzeń. Najpierw w domu mieszkało małżeństwo, ale trwało to tylko miesiąc – młoda para wyprowadziła się zaraz po uruchomieniu samochodu i wjechała do garażu.


Kolejnymi śmiałkami byli właściciele firmy jubilerskiej, która w tym domu otworzyła swój sklep. Po pewnym czasie zauważyli, że z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu klejnoty w ich szufladach raz po raz się kruszyły. Potem była firma informatyczna, która też nie zabawiła zbyt długo – coś nieustannie paliło im komputery i rzucało monitory na podłogę.

Conclusion: Nawiedzone miejsca w Polsce oferują urzekające połączenie historii, folkloru i niewytłumaczalnego. Podczas gdy goście i miejscowi nadal dzielą się swoimi mrożącymi krew w żyłach doświadczeniami, te miejsca przypominają im, że przeszłość nigdy tak naprawdę nie jest pochowana. Niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w zjawiska nadprzyrodzone, czy nie, te pięć najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce jest świadectwem nieprzemijającej siły ludzkiej wyobraźni i uroku nieznanego. Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w Polsce i szukasz niesamowitej przygody, te nawiedzone miejsca czekają na Twoją ciekawą eksplorację.

Leave a Comment